Többen kérték, hogy mondjam el a tapasztalataimat a szappan kisózással kapcsolatban.
Lehet már észrevették páran, hogy nagy hangsúlyt fektetek arra, hogy semmit ne dobjunk ki, ami még valahogy újrahasznosítható. Így vagyok a rontott és maradék szappanokkal is. Még azt sem kell kidobni, ami teljesen megavasodott vagy teljesen el lett rontva.
Nekem is összegyűlt egy jó nagy adag szappandarabka. Közkívánatra leírom a kisózás menetét.
1. Lemérjük a szappan mennyiségét, mindent ehhez a mennyiséghez viszonyítva adok meg
2. Lereszeljük a szappant
3. Kimérünk kb 30% vizet, ehhez adunk (a biztonsági előírásokat betartva) 10-15% lúgot (ha nagy zsírfelesleggel készített szappanról van szó, akkor inkább 15)
4. Forrón ráöntjük a reszelt szappanra és addig főzzük lassú tűzön, amíg teljesen megolvad a szappan.
5. kimérünk kb 10% sót vagy 8% mosószódát és belekeverjük a szappanmasszába
6. a fent említett két nátrium só jobban oldódik vízben, mint a szappan és a szappannak kisebb a sűrűsége, mint a sós oldatnak, így az olvadt szappan feljön a tetejére:
7. lemerjük a kisózott szappant, lehetőleg egy rossz ruhával bélelt dobozba, hogy a benne maradt sós-lúgos folyadék kifolyhasson, felszívódhasson. Mivel ez lúgos is, körültekintően bánjunk vele. A fazékban maradt fenéklúgot elkoszolódott lefolyó tisztítására használhatjuk. Ha nem elég tiszta a szappanunk, akkor a kisózást ismételhetjük oly módon, hogy a szappanmasszára ismét öntünk vizet és a víz mennyiségére számított kb 1/3 mennyiségű sóval ismét kisózzuk.
Az utolsó adag nem épp a nagyon fehér kategória, hiába sóztam ki kétszer is, vannak olyan festékanyagok, amik naaaagyon ragaszkodnak a szappanhoz. Azért elégedett vagyok az eredménnyel, az illata kellemes tiszta szappanillat és kitűnően mos!
Elég sok mosószappant készítek. Ezeket nem kézi mosásra használom, hanem lereszelve mosószer készül belőle.